BOLVADİN C TİPİ KAPALI ve AÇIK CEZA İNFAZ KURUMU MÜDÜRLÜĞÜ

Bolvadin C Tipi Kapalı-Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü / Yakup Şevki Paşa Mahallesi Cezaevi Sokak No:10-A/1-2 03300 Bolvadin/AFYONKARAHİSAR adresinde;

Doğusunda  okul  binası, Batısında meskun mahal yerleşim alanları, Kuzeyinde meskun mahal yerleşim alanları, Güneyinde kurumun girişi ve yol bulunmaktadır.

Kurumumuzun toplam yerleşim alanı, 19.852 m2 olup bu alan (tel örgü veya ihata duvarı) ile çevrilidir.

Kapalı bölümün inşaat alanı 1.134 m2 ve güvenlik sahası ile toplam 11.000 m2 alanı kaplamaktadır.

Açık bölümün inşaat alanı 450 m2 ve güvenlik sahası ile toplam 7.268 m2 alanı kaplamaktadır.

Kurumumuzun kapalı bölümü ile 1969 yılında faaliyetlerine başlamış olup, 1992 yılında ise açık bölüm faaliyetlerine başlamıştır.

KURUMUMUZUN FİZİKİ YAPILARI

1-ÇİM ALAN / SAHA TESİSİ

Kurumumuzun açık bölümünde barındırılan hükümlülerin açık havada çeşitli etkinlikler düzenlemeleri ve etkinliklere katılımlarını sağlamak, açık havada çeşitli spor dalları ile uğraşarak rehabilite edilmelerinin yanı sıra; Yazın güneş ışınlarının absorbe edilerek dinlenmeye, spor yapmaya ve rüzgarlı havalarda toz sorunun ortadan kaldırmaya uygun bir alan oluşturmak, kuruma güzel ve engin bir görünüş sağlamak  amacı ile Kurumumuzun açık bölümünün bahçesinin büyük bir bölümü Kurumumuz kendi imkanları ile çim saha olarak dizayn edilmiştir.

2- PERSONEL YEMEKHANESİ ve KURUM MUTFAĞI

Menü planlaması, satın alma, üretim, mutfak ve yemekhane düzeni, hijyen ve temizlik, çalışan temini ve çalışanların eğitimi dahi, servisine kadar akla gelebilecek tüm sürecin sorumluluğu ile sağlıklı beslenme, hijyeni de personelimiz ile barındırdığımız hükümlü ve tutuklulara sunmayı hedefleyerek; personel yemekhanesi ve kurum mutfağı yenilenerek modern işletmeler kapasitesine çıkarılmıştır. Çalışan personel ve hükümlüler; sağlık kontrolünden geçirilmekte, bulaşıcı hastalık taşımadığından emin  olunduktan sonra bu alanda çalışmalarına izin verilmektedir. Çalışanların kişisel temizliğine yüksek derecede özen gösterilmekte, başlık, maske, bone, eldiven ve ayak giysileri gibi uygun koruyucu giysiler giymeleri sağlanmaktadır.

3-EKMEK FIRINI

Ekmeğin, insan gıdalarının başında geldiğinden yola çıkılarak, dünyanın her yerinde bilinen, üretilen ve tüketilen, hemen hemen tüm insanlığın ortak yiyecek türü olduğu bilinci ile Kurumumuzun açık bölümünde ayrı olarak inşa edilen ve hükümlülerin çalıştığı İki Bin (2000) kapasiteli bir ekmek fırını kurulmuş olup, Kurumumuzun ekmek ihtiyacının yanı sıra diğer kurumlara ve marketlere ekmek satışı yapılmaktadır.

4-ADLİYE PARKI

Kurumumuzun açık bölümünde barındırılan hükümlülerde; çevre bilinci ve tabiat sevgisini aşılamak aynı zamanda  iş kolu olarak faaliyet göstererek bir gelir elde etmek amacıyla, Adliye binasının çevresinde bulunan oldukça geniş olan yeşil alandan kurulmuş çay bahçesi olarak tasarlanan alan kent estetiği dikkate alınarak, yenileme çalışmaları yapılmış ve modern bir görünüşe kavuşturulmuş olup Adliye Parkı' mız faaliyetlerini sürdürmektedir. Yenileme çalışmaları halkımız tarafından yakından izlenen parkımız için yeni proje talepleri gelmekte olup bu kapsamda halkımızın talepleri ve kent estetiği dikkate alınarak Adliye Parkı' mız için yeni ve modern projeler üretilmeye devam edilmektedir.  Adliye Parkı' mız şuanda; düzen, hijyen, temizlik ve eğitim dahil, servisine kadar akla gelebilecek tüm sürecin sorumluluğu ile ilçemizin tüm kurum ve kuruluşlarının personelleri, çalışanları ve halkımıza İki Bin m2 alanda hizmet vermeye devam etmektedir.

5-ADLİYE SARAYI ÇAY OCAĞI

Kurumumuzun açık bölümünde barındırılan hükümlülerin çalıştığı, iş kolu olarak faaliyet gösteren bağımsız bir alan olarak faaliyetlerine devam eden Adliye Sarayı Çay Ocağı adliye personeline ve halkımıza hizmet vermektedir.

6-HÜKÜMET KONAĞI ÇAY OCAĞI

Kurumumuzun açık bölümünde barındırılan hükümlülerin çalıştığı, iş kolu olarak faaliyet gösteren bağımsız bir alan olarak faaliyetlerine devam eden Hükümet Konağı Çay Ocağı çalışan personellere ve halkımıza hizmet etmektedir.

7- İNŞAAT ATÖLYESİ

Hükümlülerin topluma kazandırılmaları meslek öğrenmeleri daha fazla hükümlü istihdam edilmesi ve iş yurdumuza gelir elde etmek için yapılmıştır. iş kolu olarak faaliyete geçmesi için çalışmalarımız devam etmektedir.

8-NİZAMİYE VE ZİYARETÇİ KABUL YERİ

Kurum girişine Kurumumuzun açık bölümünde barındırılan hükümlülerin açık görüş günlerinde aileleriyle birlikte daha temiz bir ortamda görüşmeleri amacıyla ziyaretçi kabul yeri yapılmıştır.Kurumumuzun kapalı bölümünde ise kapalı görüş ve açık görüş alanı olmak üzere iki farklı alan mevcuttur.

9-EMANET EŞYA DEPOSU

Kurumumuzda emanet eşya deposu formatında iki oda yan yana inşa edilmiş olup, bir bölümü özel havalandırmalı emanet eşya deposu formatında düzenlenmiştir. hükümlü ve tutuklulara ait fazla eşyalar güvenle muhafaza edilmektedir.

10- SEBZE VE MEYVE BAHÇESİ (VİŞNE BAHÇESİ/YETİŞÇİRİLİĞİ)

Kurumumuzun açık bölümünde barındırılan hükümlülerin çalıştığı, iş kolu olarak faaliyet gösteren 4 Bin m2 meyve-sebze bahçesinden; 2016 yılında 1.870 kg vişne meyvesi, 4.807 kg domates, biber, ıspanak, bal kabağı vb. ürün elde edilmiştir. Bu elde edilen ürünlerinler öncelikle kurumun ihtiyaçları karşılanmış arta kalan kısmı ise piyasaya verilerek getirisi iş yurtlarına gelir olarak kaydedilmiştir.

11-HOBİ SALONU

Kurumumuzun açık bölümünde barındırılan hükümlülerin zamanlarını değerlendirmeleri, rahatlamaları, becerilerine geliştirmeleri, oyalanmaları, mutlu olmaları ve sosyalleşmeleri adına aktivitelerde yapmalarını sağlamak amacıyla, Kurumumuzun açık bölümünde hobi salonu oluşturulmuştur. Kurumumuzun kapalı bölümünde barındırılan hükümlü ve tutuklular için ise; ziyaret alanı olarak kullanılan bölümün kullanılmadığı zaman dilimlerinde, hobi salonu olarak kullanılarak değerlendirmektedir.

12-TOPLANTI SALONU

Kurumumuzun açık bölümünde her türlü organizasyon için çözüm sağlayacak; bilgi, beceri ve başarıyı artırıcı örnek bir salon oluşturulmuş olup, bu salonda hükümlülere bilgi verme veya sorun çözme, çözüm üretmek, karar vermek ve alınan kararların uygulamak amacıyla kullanılmasının yanı sıra personel ile de emir toplantısı, istişare (danışma)toplantısı, koordinasyon toplantısı, kurul toplantısı, çalışma grupları(ekip toplantıları), heyet toplantısı, brifing (bilgilendirme), kongre, konferans, seminer, panel, sempozyum ve forum organizasyonlarında kullanılmaktadır.

13-TERZİHANE (TERZİ ATÖLYESİ)

Kurumumuzun açık bölümünde hükümlü ve tutukluların yanı sıra personelin de her türlü (Biçki-Dikiş) işleri yapılmakta olup getirisi iş yurtlarına gelir olarak kaydedilmektedir.

14-GÜVENLİK KAMERA SİSTEMİ

Kurumumuzun tamamını kapsayan içeride ve dışarıda olabilecek  güvenlik ihlalini engellemek amacıyla kullanılan CCTV, yaygın kullanım adıyla Güvenlik Kamera Sistemleri ile donatılmıştır. Tüm şartlara uyan tek bir kalıp olarak tasarlanmasından öte, ihtiyacıkarşılayacak şekilde planlanmış bir sistem olup, Kurumumuzun tamamını7/24 kayıt altına alınmakta ve eşzamanlı  (canlı) olarak izlenmektedir.

15-KURUM  KÜTÜPHANESİ VE BİLGİSAYAR SINIFI

Kurumumuzun kapalı bölümünde Kurumumuzda barındırılan hükümlü ve tutukların tamamının; yaşam boyu öğrenme, bağımsız karar verebilme, bilgi, eğitim ve kültürlerini geliştirme, dinlenme ve özgür zamanlarını değerlendirme, bireysel ve toplumsal gelişim için gereksinim duyulan bilgiyi hiçbir ayırım gözetmeden ve bedelsiz sağlayan Kurum Kütüphanesi yenileme çalışmaları yapılmış ve modern bir görünüşe kavuşturulmuştur. Bilgisayar sınıfı ise Kurumumuzun kapalı bölümünde modern bir görünüşe kavuşturulan Kurum Kütüphanesi ile aynı alan içerisine entegre edilmiş olup, bilgisayarların notebook olması hasebiyle kursların yanı sıra tüm organizasyonlarda da kullanılabilmektedir.

16-İDARİ BİNA

Kurumumuzun kapalı ve açık bölümlerinden bağımsız olarak dizayn edilen idari binasında kurumsal ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak, personel yemek hanesinden, toplantı salonuna kadar yenileme çalışmaları yapılmış ve modern bir görünüşe kavuşturulmuştur.

17-HABERLEŞME

Kurumumuzda haberleşme aracı olarak 0276 612 50 08 No' lu harici telefon ile 0272 612 50 69 faks ile 0506 600 63 27 No' lu cep telefonu ile birlikte hükümlülerin aileleri ile görüşme için ise Kurumumuzun açık bölümünde 15  adet ankesörlü telefon ve Kurumumuzun kapalı bölümünde ise 2  adet bulunmaktadır.

 

 

SİTEMİZİ
 
Bolvadin C Tipi Kapalı Açık Ceza İnfaz Kurumu Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. webmaster:Halil İbrahim TEFÇİ İletişim:0553 591 98 53 e-posta:ab172219@adalet.gov.tr