KURUMUMUZDA İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ PROGRAMI

Geçmiş yıllarda da sosyal ve kültürel etkinlikleriyle büyük bir beğeni ve takdir toplayan Bolvadin Ceza İnfaz Kurumu İstiklâl Marşı’ nın kabulünün 94. Yıldönümü vesilesi ile hazırlanan Naciye Nurettin Taktak İlköğretim Okulu çok amaçlı salonunda düzenlenen sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlik ile dikkat çekmeye devam etti.

Türk tarihinin en şerefli sayfalarının dolduran, “Çanakkale Zafer Destanı”nı yazan şehitlerimizi ve Türk Kurtuluş Savaşı'nın başlarında, İstiklâl Harbi'nin milli bir ruh içerisinde kazanılması imkânını sağlamak amacıyla; Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda, Mehmet Âkif' in yazdığı şiir “İstiklâl Marşı”nın coşkulu alkışlarla kabul edilmesi vesilesi ile hazırlanan  anma  programı ilçemizin diğer ilçelerin  mülkü ve idari amirleri ile personellerimiz ve aileleri katıldı.

Bolvadin Başsavcımız Sedat Turan anlam dolu açılış konuşmasında; Mehmet Âkif Ersoy’ un örnek alıncak büyük bir insan oduğunu vurguladıktan sonra, İstiklâl Marşı gibi bir şiirin sözlerinin dünyanın hiçbir milletine böylesine destansı bir havaya sahip olmadığını söyledi. İstiklâl Marşı’ nın anlık bir ilham ve arzunun ürünü olarak değil, onu bir milletin tarihinin mahsulünün, inanmış bir adamın ruh sözgecinden geçerek hayat bulmuş bir haykırış, bir kükreyiş ve bir uyanış olarak kabul etmek gerektiğini, İstiklâl Marşı’ nın vahşi dünyaya verilen en anlamı cevap olduğunu söyledi.

Programın çok geniş kapsamlı bir içeriğe sahip olması, koreografisi, sahne görselleri, dekorları halkını koruyan cesur bir adamı temsil eden Kurtuluş Savaşımızdaki fedakarlıkları anlatan ve sembolleşmiş, geçmişteki güzellikleri anımsatan buruk bir mutluluk yaşatan ve atalarımızı yad eden Alimoğlu Kültür Sanat Derneği Efe Grubunun muhteşem zeybek gösterisi, dünyanın en eski bandolarından Osmanlı Yeniçeri Askeri Bandosunu tam olarak ifade eden Mehter gösterisi ile harmanladıkları ocak-sancak-zafer vurgulu görkemli sunumları eşliğindeki seslendirdikleri marşları izlemek üzere; sizleri Afyonkarahisar Musiki Kültür Merkezi Mehteran takımınızın gösterisi, İnfaz Koruma Memurlarımız ve hükümlülerimiz ortaklaşa hazırladıkları Akif’in Rüyası” tiyatro gösterisi ile harmanlanan “Çanakkale Zafer Destanı”nı yazan şehitlerimiz için ilâhiler, kaside ve Kurtuluş Savaşı şiirleri tam anlamıyla derin duygular hissettirdi. İzleyenleri kimi zaman duygulandırdı, kimi zamanda geçmişimiz ile gururlanmalarını sağladı.

Bolvadin Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Abdurrahim Yayğaz’ın programın anlam ve önemine değindiği tüm katılımcılara ve izleyenlere teşekkürlerini ilettiği kapanış konuşmasıyla sonlanan program tüm izleyenlerde derin izler bırakarak, takdir topladı ve büyük bir alkış aldı

 

 

h1

h2

h3

h4

h5

 

Sitemizi
 
Bolvadin C Tipi Kapalı Açık Ceza İnfaz Kurumu Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. webmaster: Hasan SINGIN İletişim:0 272 612 5008 e-posta:ab64417@adalet.gov.tr