KURUMUMUZDA ARTRİT GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Bolvadin Ceza İnfaz Kurumu kapalı bölümünde barındırılan hükümlü ve tutuklular ile görevli personele "12 Ekim Dünya Artrit Günü" nedeniyle; Toplum Sağlığı Merkezi Müdürlüğü Eğitim Sorumlusu Mehmet Özülkü, tarafından, eklemlerde vücut tarafından üretilen bir iltihap olan ve 100’den fazla farklı hastalık ile ilişkili Romatoid  Artriti ve Osteoartriti anlamak, Hasta ve hasta yakınlarının hastalıkla daha iyi baş edebilmelerini sağlamak ve yaşam kalitelerini artırmak" konu başlıklarında konferans verdi.

Mehmet Özülkü, Romatoid Artrit kadınlarda erkeklere oranla 2 veya 3 kat, sigara kullanıcısı ve kullanmayanlara oranla da 4 veya 5 kat daha yaygın olduğunu vurgulayarak sözlerine başladı.

Ouml;zülkü; "... Romatoid Artrit (RA): Bağışıklık sisteminin eklemlere saldırmasına yol açan kronik, enflamatuvar bir otoimmün bozukluğudur. Ağrı ve eklem aşınması sebebiyle önemli oranda hareket kaybına yol açabilir. Hastalık sıklıkla vücuttaki deri, kan damarları, kalp, akciğer ve kaslar gibi birçok eklem dışı dokuyu da etkiler. Romatoid artriti diğer artrit formlarından ayıran semptomlar aynı anda birçok eklemin yumuşak dokusunun şişmesi ve enflamasyonudur.

Romatoid artritin ağrısı sabahları genellikle daha ağırdır ve gün boyu azalmaktadır. Osteoartrit; Eklemlerde tutukluk ve ağrıyla yavaş yavaş kendini gösterir. Bazen sadece hafif bir tutukluk hissedilir. Bazen de eklemlerdeki çatırtılar, yumrulu kemik çıkıntıları (ellerde) ve hizasını kaybetmiş eklemler gibi rahatsızlıklar gelişir. Hastalık genellikle elleri, omurgayı, diz ve kalçaları etkiler.

Artritin tedavisinde doğru ve erken tanının çok önemli olduğunu vurgulayan Özülkü; "Sağlıklı bir yaşam tarzı ve sağlıklı alışkanlıklar artritin seyrini olumlu olarak etkiler. Düzenli egzersiz, ideal vücut ağırlığının korunması (yani kilo), stresten ve sigaradan uzak kalınması ve düzenli uyku hastalık belirtilerinin azalmasına yardımcı olmakta ve hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır..." şeklinde konuştu.

Konferansın sonunda soruları cevaplayan konuşmacı Mehmet Özülkü katılımcı hükümlü ve tutukluların konuya ilgili olmalarından duyduğu memnuniyetini belirterek, tekrardan stresten ve sigaradan uzak kalınması ve düzenli uyku ile hastalığın etkinliği azalacağına vurgu yaparak etkinliği sonlandırdı.

h1

h2

h3

h4

 

Sitemizi
 
Bolvadin C Tipi Kapalı Açık Ceza İnfaz Kurumu Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. webmaster: Hasan SINGIN İletişim:0 272 612 5008 e-posta:ab64417@adalet.gov.tr